Przepis Roto na ciepłe okna – Główny składnik Termo-blok WD

Do ogrzania domu jednorodzinnego o powierzchni ok 200 m2 potrzeba ok. 100 kWh/m2 energii w ciągu jednego roku. Czy to dużo? Czy warto inwestować w budowę domu energooszczędnego i pasywnego, który zgodnie z przyjętymi standardami zużywa jej odpowiednio: 40 i 15 kWh/m2/rok?

Odpowiedź wydaje się oczywista. Energooszczędny produkt taki jak okno dachowe jest dedykowany właśnie temu budownictwu. Ale czy sam produkt wystarczy? Ważny jest również odpowiedni montaż z uwzględnieniem  dodatkowych elementów gwarantujących odpowiednie docieplenie ramy okiennej i szczelne połączenie okna z dachem.

Tylko Okna, w których energooszczędne rozwiązania połączono z nowoczesnym designem i komfortem użytkowania, posiadają bardzo dobre parametry cieplne, są wykonane z solidnych i bardzo trwałych profili oraz posiadają wyjątkowe cechy. Fabrycznie zamontowany Termo-blok WD z fabrycznie zamontowanym fartuchem z folii paroizolacyjnej, zestaw przyłączeniowy MDA, czy możliwość regulacji pomontażowej, to tylko niektóre rozwiązania, które sprawiają, że okna Roto z powodzeniem sprawdzają się w budownictwie pasywnym i nie tylko. Dzisiaj skupimy się na jednym z nich, czyli na Termo-bloku WD.


Co to jest Termo-blok WD?

Termo-blok WD wykonany jest z polietylenu lub polipropylenu, czyli odpornych na wilgoć i bardzo trwałych materiałów. Charakteryzuje się bardzo dobrym parametrem cieplnym, jest elastyczny i łatwy w montażu. Termo-blok WD jest fabrycznie zamontowany na całej wysokości i obwodzie ramy okiennej, a w niektórych modelach okien (R6/R8 lub RotoQ) jest poszerzony o elementy do samodzielnego montażu, które dodatkowo wypełniają  przestrzeni międzykrokwiową. Integralnym elementem Termo-bloku WD jest fartuch z folii paroizolacyjnej, który szczelnie skleja elementy docieplenia z ramą okienną i gwarantuje szczelne połączenie okna z wewnętrzną folią paroizolacyjną.

Termo-blok WD, to jeden z głównych elementów tzw. ciepłego montażu okna. Zapewnia odpowiedni komfort cieplny mieszkańcom, a także przeciwdziała ewentualnemu zawilgoceniu wnęki okiennej. Punkt styku okna dachowego z konstrukcją dachu stanowi  miejsce szczególnie narażone na utratę ciepła i gromadzenie się wilgoci. Rama okna dachowego jest zamontowana powyżej warstwy ocieplania, a tym samym jest bezpośrednio narażona na działanie niskich temperatur w zimie, a wysokich w lecie. Termo-blok WD zamontowany na całej wysokości ramy, skutecznie minimalizuje mostki termiczne na całym jej obwodzie oraz zapewnia wyjątkową szczelność połączenia. Poprawia parametr cieplny całego okna o 15 % oraz stanowi skuteczną barierę dla niepożądanych dźwięków docierających do wnętrza  pomieszczenia przy zamkniętym oknie. Fabrycznie zamontowany Termo-blok WD wraz z fartuchem paroizolacyjnym, to duże ułatwienie dla wykonawców odpowiedzialnych za docieplenie wnęki okiennej i wykonanie szczelnej izolacji przeciwwilgociowej. Gdy okno nie jest wyposażone w te elementy, to prawidłowe docieplenie ramy okiennej, zamontowanej w wąskiej przestrzeni międzykrokwiowej stanowi nie lada wyzwanie. Wciskanie materiału izolacyjnego w szczeliny o szerokości: 2-3 cm jest trudnym zadaniem i nie gwarantuje zachowania ciągłości izolacji. Szczelne połączenie wewnętrznej izolacji przeciwwilgociowej z ramą okienną, to również trudna i pracochłonna czynność, gdy okno nie jest wyposażone w odpowiedni fartuch. Jak widać Termo-blok WD w oknach Roto poprawia komfort i ułatwia życie nie tylko użytkownikom poddasza - podsumowuje: Tadeusz Małyska Doradca Techniczny i Trener Roto Campus.

pdf
PDF - Broszura Przepis Roto na ciepłe okna. Główny składnik - Termo-blok WD
pdf, 2 MB
Pobierz
Roto Dach- und Solartechnologie GmbH
autorenew