lepiej_roto__www_header_renowacja

Wymiana okien dachowych

O czym warto wiedzieć decydując się na wymianę okien dachowych

Okna dachowe stanowią niezbędny element wyposażenia poddasza. Zapewniają optymalną ilość światła oraz dopływ świeżego powietrza, a tym samym komfort mieszkania. Jednak podobnie jak tradycyjne okna, z czasem nawet najlepsze okna dachowe będą wymagały wymiany. W naszym kraju pierwsze okna połaciowe zaczęto montować w latach 90-tych, co oznacza, że obecnie ich kondycja pozostawia wiele do życzenia i część z nich wymaga wymiany.

Najczęstszym powodem dla którego właściciele poddasza decydują się na wymianę okien dachowych jest potrzeba poprawy szczelności i komfortu cieplnego całego budynku. Drugim powodem jest chęć lepszego doświetlenia poddasza. Bez względu na motywację, warto wiedzieć jak wygląda proces wymiany okien dachowych oraz jak się dobrze do tego przygotować.  

Wymianę okien dachowych można wykonać poprzez demontaż okna starego i wstawienie w to miejsce nowego, bez ingerencji we wnękę okienną lub zdecydować się na jej wymianę wraz z całym oknem. Szczegóły dotyczące obu metod przedstawimy poniżej. 
 

 

Wymiana okna dachowego z zachowaniem wnęki okiennej

Wymiana okna tym sposobem wymaga najmniej czasu, ze względu na brak konieczności demontażu i wymiany dotychczasowej wnęki, w której znajduje się okno. Wymieniając okno tym sposobem, unika się konieczności przeprowadzania wymagających prac remontowych oraz ingerencji w aranżację poddasza. Bardzo ważne jest zachowanie ostrożności podczas demontażu starej ościeżnicy, tak aby zapobiec uszkodzeniu wnęki okiennej. Warto jednak mieć na uwadze, że pomimo starań fachowców, wnęka mimo wszystko może ulec uszkodzeniu i będzie konieczna jej wymiana lub naprawa.

Krok 1

Odczytanie danych z tabliczki znamionowej

Z tabliczki można dowiedzieć się, jaki jest model i rozmiar zamontowanego w dachu okna.

Krok 2

Wybór okna dachowego wraz z kołnierzem uszczelniającym

Dobór modelu okna dachowego wraz z kołnierzem uszczelniającym, które będzie pasować 1:1 w miejsce wcześniej zamontowanego okna. Kołnierz dobierany jest w zależności od rodzaju użytego pokrycia dachowego. 

Okno do wymiany: Nowe okno:
Roto 33x Roto R6 MR / R8 MR
Roto 43x Roto R49 lub R79
Roto 73x Roto R79
Roto 84x Roto R8 AR2
Okna dachowe GZL, GGL firmy Velux produkowane przed 2000 r. Roto Q4 z kołnierzem AV2
Krok 3

Demontaż starego okna z konstrukcji dachu

Demontaż, rozpoczyna się od zdjęcia skrzydła dachowego z ościeżnicy okna. Następnie usuwa się pokrycie dachowe wokół ościeżnicy, kołnierz uszczelniający oraz wyjmuje ramę okienną z konstrukcji dachu.

Krok 4

Montaż okna 

Przed  rozpoczęciem montażu nowego okna należy ocenić stan izolacji termicznej wnęki okiennej oraz połączenia okna z konstrukcją dachu. Na tym etapie ważną czynnością jest prawidłowe ustawienie przekątnych ramy, aby były równe. Podczas montażu należy upewnić się, czy skrzydło okna zamyka się i otwiera w sposób prawidłowy. Po zamontowaniu ramy należy ułożyć zdemontowane wcześniej pokrycie dachowe.

Wymiana okna dachowego z wykonaniem nowej wnęki okiennej

Wymiana okna dachowego wraz z wnęką okienną jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem, ze względu na szereg korzyści, jakie ze sobą niesie. Wykonanie od nowa konstrukcji wnęki gwarantuje, że nowe okno będzie spełniać najnowsze i najlepsze standardy termoizolacyjne co, bezpośrednio przełoży się na oszczędność energii i komfort cieplny całego budynku.

Krok 1

Wybór modelu okna o standardowym rozmiarze

Okno powinno pasować do rozstawu krokwi. Najbardziej pożądanym rozwiązaniem jest dobranie wielkości okna, tak aby było mniejsze niż rozstaw krokwi, co umożliwi łatwy montaż oraz zapewni trwałość całej konstrukcji.

Krok 2

Demontaż starego okna wraz z wnęką okienną z konstrukcji dachu

Demontaż, tak jak w przypadku wymiany okna z zachowaniem wnęki okiennej, rozpoczyna się od zdjęcia skrzydła z ościeżnicy okna dachowego. Następnie usuwa się pokrycie dachowe wokół ościeżnicy, kołnierz uszczelniający oraz wyjmuje ramę okienną z konstrukcji dachu. Po demontażu okna kolejnym etapem jest demontaż wnęki okiennej. Usuwane są wszystkie zbędne elementy wnęki, tak aby przygotować miejsce na montaż nowego okna dachowego.

Krok 3

Montaż nowego okna dachowego wraz z kołnierzem uszczelniającym

Proces montażu okna dachowego przebiega analogicznie, jak w przypadku montażu okna bez wymiany wnęki okiennej. Ważne jest ustawienie równych przekątnych oraz upewnienie się, czy skrzydło okna dachowego otwiera się i zamyka prawidłowo. Kołnierz dobierany jest w zależności od rodzaju użytego pokrycia dachowego. 

Krok 4

Wykonanie wnęki okiennej

W celu uzyskania maksymalnego oświetlenia pomieszczenia przez okno dachowe, niezbędna jest prawidłowo wykonana wnęka okienna, która powinna być na górze równoległa do podłogi, natomiast pod oknem prostopadła do niej. Tak wykonana wnęka nie tylko wpłynie na estetykę pomieszczenia, ale również, co jest szczególnie ważne przy oknach dachowych, zapewni właściwą cyrkulację powietrza, która zapobiegnie kondensacji pary wodnej na szybie.

Roto w swojej ofercie posiada maskownice, która jest sprawdzonym rozwiązaniem służącym do wykończenia wnęki okiennej. Maskownica jest wykonana z trwałego, odpornego na wilgoć oraz łatwego w pielęgnacji tworzywa PVC. Zaprojektowany system nacięć pozwala na jej idealne dopasowanie do nachylenie okna oraz perfekcyjne połączenie z zabudową poddasza.

Profesjonalny montaż okna dachowego

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na wymianę okna wraz z wykonaniem nowej wnęki okiennej, czy tylko wymianie samego okna, pamiętaj o skorzystaniu z usług  doświadczonych fachowców. Nawet okno o najlepszych parametrach, niepoprawnie zamontowane, nie spełni swojej funkcji. Poprawny montaż gwarancje, że nowe okno dachowe pozostanie trwałe i będzie służyć przez wiele lat.

Poznaj nasze produkty

Produkty Roto

Zainspiruj się

Inspiracje na poddasze

Wybierz akcesoria wewnętrzne

Ochrona przed słońcem

autorenew